بازخوانی توصیه‌های امام (ره) در باره «انتخابات آزاد»

در چند روز گذشته، شاهد بودیم که حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، در دیدار با هزاران نفر از مردم متدین و انقلابی قم، به مناسبت سالروز قیام ۱۹ دی، نکات مهمی را درباره وظایف مسئولان، خواص، مردم، رسانه‌ها و کسانی که تصمیم دارند کاندیدای ریاست جمهوری شوند، بیان داشتند و تذکراتی در مورد پرهیز از تکرار جمله «انتخابات آزاد» ارائه فرمودند و یاد آور شدند که ممکن است شائبه غیر آزاد بودن انتخابات در برخی اذهان به وجود آید.

به دنبال بیانات معظم له، متأسفانه برخی گروه ‌ها و افراد، از این توصیه‌ های دلسوزانه و هشدارهای هوشمندانه، بهره برداری گروهی و جناحی نموده، مانند همیشه، با حملات هماهنگ، فضا را بر اهل نظر سنگین و عرصه را بر آنان تنگ کردند. این افراد در اظهارات خود، از تعابیری استفاده کردند که در نظر انسانهای صاحب فکر سلیم و قول سدید، بسیار آزار دهنده بود.

 چند نمونه از آن‌ها را ملاحظه کنید:

* «انتخابات آزاد» توطئه‌ای علیه اصل انتخابات است.»

* «طراحان انتخابات آزاد دستشان با سازمان سیا در یک کاسه است.»

* «انتخابات آزاد، سخن گزافی است.»

* «کلید واژه انتخابات آزاد رمز فتنه و شورش جدید علیه نظام است.»

* «طرح انتخابات آزاد خیانت و وطن فروشی است.»

* «کسانی که دم از انتخابات آزاد می‌زنند، شعار دشمن را سر می‌دهند.»

* «طراحان «انتخابات آزاد»، دنباله‌رو غرب و خط نفاق هستند.»

* و... 

و این در حالی است که حضرت امام (رضوان الله علیه)  نیز همواره در مورد انتخابات آزاد  سخن گفته و به مجریان و ناظران آن، توصیه‌هایی کرده‌ اند. اکنون بخشی از بیانات ایشان را مرور می‌کنیم:

وظیفه مجریان و ناظران انتخابات

 «... باید توجه کنید که این رژیم، رژیم انسانی ـ اسلامی است؛ رژیم طاغوتی نیست. یک کلمه نباید شما‌ها مطلبی بگویید که تحمیل، اسمش باشد؛ فضلاً اینکه یک عمل بکنید! مردم آزاد،‌‌ همان طوری که در رفراندم بود، آزاد بودند مردم. مردم را باید آزاد بگذارید. بله، وسایلش را شما‌ها فراهم می‌‏کنید، نظارت بر این‌ها که مبادا یکوقت خیانت بشود در اینطور چیز‌ها. مثل سابق نباشد که می‌‏بردند و هر چه می‌‏خواستند می‌‏ریختند توی (صندوق) و می‌آوردند و عرضه می‌‏داشتند! نظارت باشد بر صندوق‌ها؛ به طوری که هیچ کس نتواند خیانت کند. صندوق‌ها دست امین‌ها باشند، امین از ملت باشد که بعد صحبت نشود برای شما که فلان فرماندار مثلاً دخالت کرد در این امر.

در حکومت اسلامی وضع این است که شما‌ها الآن در انتخابات، بیش از حقّ نظارت و فراهم کردنِ وسایل به آنقدری که باید حکومت‌ها فراهم کنند، بیشتر از این حق ندارید؛ که‏ خدای ناخواسته یکوقتی نسبت بدهند به اینکه این‌ها برای خاطر طرفداری از یک نفر آدم ـ فرض کن یک کاری کردند ـ صندوق عوض شده! این را باید خیلی توجه به آن داشته باشید. هم آزادی ملت را ـ راه دادن ملت را در آنجایی که می‌‏خواهند رأی بدهند ـ و هم امانت در حفظ [آرا و صندوق‌ها] که تحت مراقبت یک عده اشخاص امین از دولت و از ملت، اشخاص امین تحت نظرشان باشد که بعد صحبت نشود که خوب، این هم این رژیم و این هم این انتخابات و انتخابات اینجا هم مثل آنجا. این باید خیلی مورد توجه آقایان باشد که اصلاً یک تحولی در ایران ان شاء الله بشود، یک تحول روحی.... به عمل نشان بدهید که در این انتخابات که یک انتخابات ملی آزاد [است‏]. هرکس هر جا هرکس را دلش بخواهد رأی بدهد.... هیچ تصرفی از جانب آقایان نباشد که الآن چشمهایی دوخته شده است به اینکه مناقشه کنند؛ اشکال کنند. اگر یک فرمانداری یک جایی یک کاری بکند که بر خلاف موازین جمهوری اسلامی باشد، این یکی را به همه سرایت می‌‏دهند؛ بعد می‌‏گویند فرمانداران هم اینطوری هستند؛ استانداران هم اینطوری هستند؛ حکومت هم اصلاً اینطوری [است‏]...» (صحیفه امام، ج۹، ص۱۲۱) 

/ 0 نظر / 26 بازدید