منبری که در آن از خمینی تعریف شود، بیش از این نمی‌ارزد!

 

 

ماجرای زیر را یکی از اساتید آشنا به ویژگی‌ها و سیره حضرت امام (قدس سره) در جمع دو ـ سه نفری تعریف کرد که برایم بسیار زیبا و شنیدنی بود و حیفم آمد آن را برای ارادتمندانش بازگو نکنم، از این رو، آن گفته را تبدیل به این نوشته کردم و (در تاریخ17/8/1386) با نام مستعار «ع- وارسته»، به برخی سایت‌ها فرستادم که با استقبال خوب خوانندگان و سایتها مواجه شد، اکنون بار دیگر آن را در وبلاگم که به تازگی راه اندازی شده، می‌آورم:

امام خمینی (ره) پیش از قیام ۱۵ خرداد و تبعید به نجف اشرف، به مناسبت‌های مختلف مانند شهادتها و وفیات معصومین (علیهم السلام) در بیت خود مجالس روضه داشت و از منبری‌های مطرح در قم دراین مجلس به ایراد سخن می‌پرداختند و روضه می‌خواندند.                               

 یک سخنران نام‌آشنای آن روز‌ها نقل می‌کرد: چند جلسه‌ای در بیت حضرت امام صحبت کردم و به رسم رایج آن روز، حضرت امام مبلغی را که درون پاکتی بود، در ازای آن چند جلسه به من عطا کردند. وقتی هنگام نیاز به پول، در پاکت را گشودم، دیدم که مبلغ داخل آن بسیار ناچیز است. تعجب کردم که نکند این پاکت پول مربوط به مورد و شخص دیگری بوده و به اشتباه نصیب من شده است...!

مدتی از این ماجرا گذشته بود که روزی به مناسبتی با مرحوم حاج آقا مصطفی، فرزند بزرگوار امام ـ که با هم دوست بودیم ـ صحبتی داشتیم، در آن فرصت، به این موضوع نیز اشاره کردم. البته در آن زمان به مبلغ پولی که مرسوم بود و برای چند جلسه می‌دادند، نیاز جدی نداشتم و برایم مهم نبود، فقط می‌خواستم حقیقت قضیه را بفهمم. مرحوم حاج آقا مصطفی از مبلغ پول داخل پاکت پرسید و من به ایشان گفتم که:... ریال. ایشان هم بسیار تعجب کردند و فرمودند: از آقا بپرسم ببینم ماجرا چه بوده. از ایشان تقاضا کردم طوری مطرح نکند که حضرت امام تصور کنند به کمی مبلغ معترضم. ایشان هم قول دادند که موضوع را ماهرانه طرح کنند تا برای من بد نشود.

پس از مدتی حاج آقا مصطفی به من فرمودند: فلانی! جریان پاکت را از آقا سؤال کردم و به ایشان گفتم که گویا در پاکت پولی که به آقای «....» بابت جلسات روضه داده اید اشتباهی صورت گرفته و مبلغ آن بسیار ناچیز بود، شاید با پاکت دیگری اشتباه شده است. آقا فرمودند: «نه، اشتباهی در کار نبود. ما از ایشان دعوت کردیم تا در وصف ائمه  ـ علیهم السلام ـ سخن بگوید، نه این‌که از خمینی تعریف کند. منبری که در آن از خمینی تعریف شود، بیش از این نمی‌ارزد!»

/ 0 نظر / 21 بازدید