حاج احمد آقا، ولایتمدار واقعی و اعزّ اشخاص نزد امام

سالروز رحلت

۱. روز ۲۵ اسفند، هجدهمین سال درگذشت مرحوم حاج سید احمد آقا خمینی است. این روز‌ها در مورد او و اوصاف اخلاقی و رفتاری‌اش بسیار می‌گویند و می‌نویسند، البته هر کسی طبق گرایش فکری و جناحی خودش تا بهره‌ای هم از این باب به نفع جریان خود برده باشد.

فاصله تولد و رحلت، یک روز

۲. جالب است بدانید ۲۴اسفند (۱۳۲۴) روز تولد او است و ۲۵اسفند (۱۳۷۳) روز رحلتش. یعنی میان تولد و رحلتش تنها یک روز فاصله است!

عمق رابطه اش با امام

۳. گفته‌اند در نوع زندگی و رابطه احمد آقا با امام، علاوه بر علقه پدر و فرزندی، رابطه مرید و مرادی هم بوده است و امام ایشان را بسیار عزیز می‌شمردند.
مقام معظم رهبری ضمن بیاناتی در مورد حاج احمد آقا فرموده‌اند:
«به یاد دارم که امام دو مرتبه گفتند: احمد براى من اعزّ اشخاص است. آقاى هاشمى نیز این مطلب را‌‌ همان وقت در خطبه‌هاى نماز جمعه نقل کردند؛ چون اتّفاقاً هر دو دفعه با هم بودیم که این حرف را از امام شنیدیم.» (۱۱ /۳ /۱۳۷۴)

نگرانی و توصیه امام در مورد فرزند و یارانش

۴. عجیب است که حضرت امام (قدس سره) در واپسین روزهای عمر خویش، نگران سرنوشت برخی دوستان و نزدیکان خویش بودند، از همین رو، در وصیت نامه‌ خود، احمد آقا و دوستان و یارانش را به مردم توصیه کرده، فرموده‌اند:

 «... احتمال قوى مى‏ دهم که پس از من براى انتقامجویى از من به بعض نزدیکان و دوستانم تهمت‌ها که من آن‌ها را ناروا مى‏ دانم بزنند و به آتشى که باید مرا بسوزانند آنان را بسوزانند و احیاناً به صورت دفاع از من انتقام مرا از آن‌ها بگیرند. و اکنون در حیات من گفتگو‌ها و زمزمه‏ هایى به گوش مى‏ خورد که احتمال فوق را قوى‏‌تر مى‏ کند. لهذا من احساس وظیفه شرعیه نمودم براى رفع ظلم و تهمت، نظر خود را نزد ملت عزیز اظهار کنم که از قِبَل من در این خصوص تقصیرى نباشد. یکى از آنان که بیش از همه احتمال انتقامجویى از من درباره او مى‏ رود، احمد خمینى فرزند اینجانب است.» (صحیفه امام، ج‏۱۷، ص۹۱)

حاج احمد آقا ولایتمدار واقعی

۵. حضرت امام بر حرکت او در مسیر  درست او در تمام مراحل انقلاب شهادت می دهد:

«اینجانب در پیشگاه مقدس حق شهادت مى‏ دهم که از اول انقلاب تاکنون و از پیش از انقلاب در زمانى که وارد این نحو مسائل سیاسى شده است از او رفتار یا گفتارى که بر خلاف مسیر انقلاب اسلامى ایران باشد ندیده‏ ام و در تمام مراحل از انقلاب پشتیبانى نموده و در مرحله پیروزى شکوه‌مند انقلاب مُعین و کمک کار من بوده و هست و کارى که برخلاف نظر من است انجام نمى‏ دهد و در امور مربوطه چه در اعلامیه‏‌ها یا ارشاد‌ها بدون مراجعه به من تصرف و دخالتى نمى‏ کند.» (صحیفه امام، ج‏۱۷، ص: ۹۲)

برای تطهیر خود، امام را زیر سؤال نمی برد

۶. از ویژگی‌های برجسته و مهم آن مرحوم، که تاکنون ندیده‌ام کسی به آن اشاره‌ای داشته باشد، وفا واخلاصش به امام و راه امام بود و هرگز دیده یا شنیده نشد که به خاطر تبرئه خودش، اشتباهاتش در بیان مطالب و یا موضع گیری‌های سیاسی را به امام منتسب کند و به افکار عمومی چنین القا نماید که اگر نظری در فلان موضوع داده‌ام و یا موضعی در فلان مسأله گرفته‌ام، از آن رو است که نظر امام چنین بوده است! و بدینسان خطای خود را به امام نسبت دهد و خودش را تطهیر کند! در حالی که امروزه متأسفانه بسیاری از مدعیان ولایتمداری به این بلیّه و آفت گرفتارند!

/ 0 نظر / 21 بازدید