کیهان در پاسخ به هاشمی، سخن امام را تحریف کرد!

در چند سال گذشته، جماعت و جریانهای نوظهوری که سابقه و ریشه‌ای در انقلاب ندارند و یا حضور و نقششان در نهضت اسلامی بسیار ناچیز بوده است، همواره کوشیده‌اند با انتشار شایعات و اتهام‌های بی‌سند بر ضد آیت الله هاشمی رفسنجانی، ایشان را از جایگاه ویژه و برجسته‌اش پایین بکشند و برای اینکه کارنامه درخشانش ـ در پیش و پس از انقلاب ـ را زیر سؤال ببرند، به این سخن مشهور حضرت امام (قدس سرّه) که فرمودند: «میزان حال فعلی افراد است» تمسّک جسته، با افزودن پیش فرض‌های غلط و تفسیر و تحلیل آن طبق نظر و میل خود، واقعیت‌ها را وارونه می‌کنند و به خورد خلق الله می‌دهند.
در همین راستا بود که پایگاه خبری تحلیلی انتخاب در تاریخ ۶ بهمن ۹۲ در بخش پنجم مصاحبه‌اش با آیت الله هاشمی رفسنجانی، سؤالی در مورد سوء استفاده‌ها از این جمله مشهور حضرت امام (قدس سره) پرسید و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اینگونه پاسخ داد:
 «... هم این طرف و هم آن طرف؛ همه، کلمات امام(ره) را به میل خودشان تفسیر می‌کنند. سخنان امام(ره) موقعی بود که یک دفعه‌ این نگاه اوج گرفته بود که همة نیروهایی را که در زمان شاه ‌کار می‌کردند یا با انقلاب همراهی نمی‌کردند؛ از کار برکنار کنند و خیلی کارهای تند دیگر. ایشان آن تذکر را در آنجا دادند و گفتند: اگر این‌ها آدم‌های قابل استفاده و مفیدی هستند و الآن دیگر آن حالت را ندارند؛ از آن‌ها استفاده شود...»
و درست فردای آن روز (۷ بهمن ۹۲) روزنامه کیهان که همواره مترصد فرصت است تا با حمله به مواضع و اظهارات ایشان، از تاثیرات و اعتبار سخنانش بکاهد، با انتشار مطلبی با عنوان: «منظور حضرت امام (ره) نیروهای شاه بود یا دوستان خائن؟!» به نقد بخشهایی از بیانات آیت الله هاشمی پرداخت و به اصطلاح، خواست میزان اثرگذاری سخنان او بر مخاطبان را کمرنگ کند.
جریده یاد شده، در این نوشته، به جای تحلیل درست و صادقانه، حتی مرتکب تحریف در سخن امام هم می‌شود! اکنون به طور اجمال و گذرا نگاهی داریم به دو بخش از مطالب آن، که قابل توجه و تأمل است:
۱. این روزنامه ابتدا در انتخاب عنوان و تیتر خود، به خوانندگانش القاء می‌کند که مراد امام از «میزان حال فعلی افراد است»، نیرو‌ها و افراد شاه نبوده، بلکه منظورش «دوستان خائن» بوده‌اند!
نویسنده مطلب اگر کمی به خود زحمت می‌داد و اندکی بررسی و تفحص می‌کرد، متوجه می‌شد که حضرت امام این جمله را در سه مورد ـ البته با اندکی تغییر در عبارت ـ به کار برده‌اند؛ که دو مورد آن در جلد ۱۷ و یک موردش در جلد ۲۱ صحیفه امام آمده است. در صفحه ۱۳۹ از جلد ۱۷ فرموده‌اند: «میزان، حال فعلى اشخاص است با غمض عین از بعض لغزشهایى که در رژیم سابق داشته‏ اند.» و در صفحه ۲۲۰‌‌‌‌ همان جلد، گفته‌اند: «میزان در گزینش، حال فعلى افراد است» و سپس بلا فاصله افزوده‌اند: «و اما کسانى که در رژیم سابق به واسطه جو حاکم یا الزام رژیم ستمگر مرتکب بعضى ناروا‌ها شده‏ اند ولى فعلاً به حال عادى و اخلاق صحیح برگشته‏ اند، تندرویهاى جاهلانه در حق آن‌ها نشود که این ظلم است و مخالف دستور اسلام، و باید ممنوع اعلام شود...» و این دو مورد، دقیقا‌‌‌‌ همان چیزی است که آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به پرسش سایت انتخاب، به آن اشاره کرده‌اند.
و اما مورد سومی که کیهان روی آن مانور داده، تعبیری است که در جلد ۲۱، صفحه ۴۵۲ بدین صورت آمده است:
 «من در طول مدت نهضت و انقلاب به واسطه سالوسى و اسلام نمایى بعضى افراد ذکرى از آنان کرده و تمجیدى نموده‏ام، که بعد فهمیدم از دغلبازى آنان اغفال شده‏ ام. آن تمجید‌ها در حالى بود که خود را به جمهورى اسلامى متعهد و وفادار مى‏ نمایاندند، و نباید از آن مسائل سوء استفاده شود. و میزان در هرکس حال فعلى او است.»
پیرامون برداشت مغرضانه کیهان از مورد سوم، که آخرین مورد نیز می‌باشد، چند نکته قابل ملاحظه است:
اولاً: گرچه کیهان می‌کوشد وضع فعلی آیت الله هاشمی را با این بخش از سخنان امام منطبق جلوه دهد و به ظن خود، آرزوی دیرین دوستانش را ـ که هاشمیِ ضعیف و حذف شده از صحنه انقلاب را انتظار می‌کشند ـ محقّق سازد، اما روشن است که مصداق این بیانات حضرت امام، آقای هاشمی نیست؛ چرا که کمترین انطباق و سازگاری میان وضع فعلی آقای هاشمی و اوصاف ذکر شده در بیان امام، متصور نیست.
ثانیاً: کیهان و جریان همسو، که مدعی ولایتمداری و حمایت از ارزش‌های دینی و انقلابی هستند! و خود را غرق در بصیرت! می‌دانند، چرا در اظهاراتشان، اشاره‌ای به «حال فعلی» و جایگاه کنونی آقای هاشمی نمی‌کنند و نمی‌گویند که او اکنون با انتصاب و حکم ولی فقیه در رأس مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد؛ مجمعی که مسئولیت‌هایی مانند «تدوین سیاست‌های کلان نظام»، «ارائه مشاوره به رهبری»، «بازنگری احتمالی قانون اساسی»، «ارائه راه‌ حل در زمینه معضلات کلان و موضوعات مورد اختلاف میان نهادهای قانونی» (مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان) و... بخشی از وظایف آن است.
ثالثاً: جماعت یاد شده توجه داشته باشند که اگر بنا باشد وضع فعلی آیت الله هاشمی با برخی از سخنان امام تطبیق داده شود، دقیق‌ترین و مناسب‌ترین به حال ایشان، این بخش از بیانات معظم له است که فرموده‌اند: «با یارى خداوند و با رشد و آگاهى مردم، بازار اینگونه القائات در این مملکت کساد و مشتریان آن اندک بوده‏اند و بر مردم ثابت است‏ کسانی که سال‌ها و بار‌ها چه قبل و چه بعد از انقلاب امتحان خود را در تعهد به اسلام و انقلاب داده‏‌اند و در این راه به پای چوبه‏ های‏ دار رفته و زندان‌ها کشیده و ترور گشته‏‌اند و سلامت خود را از دست داده‏‌اند و تحت شکنجه‏‌های شاه برای استقلال و آزادی مبارزه کرده‏‌اند، یقیناً دلشان به حال انقلاب و ثمرات آن، نه تنها کمتر از دیگران نسوخته که بیشتر می‌‏سوزد و مسیر ارزشی و الهی و پرطراوت خویش را به هیچ وجه عوض نمی‌‏کنند...» (صحیفه امام، ج‏۲۱، ص ۱۵۶)
رابعاً: با مراجعه به متن صحیفه امام و دقت در موارد سه گانه، به خوبی می‌توان فهمید که هر سه مورد یاد شده، در وضعیت زمانی و مکانی خاصی بیان شده‌اند و نقطه اشتراک هر سه آن‌ها در این است که: افرادی در گذشته کارنامه منفی داشته و بعد‌ها با انقلاب همراه شده‌اند و یا خودشان را حامی و همراه انقلاب نمایانده‌اند، و لذا بنیانگذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی (قدس سره) توصیه کرده‌اند که در گزینش‌ها و تصدی امور، وضع فعلی آن‌ها لحاظ شود، روشن است که اینگونه افراد، تفاوت ماهوی، حقیقی و بنیادین دارند با کسانی که همزاد انقلاب‌اند و بیش از ۵۰ سال تلاش مخلصانه و مبارزه خستگی ناپذیر داشته و تمام عملکردشان از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب مهر تأیید خورده و نمره قبولی گرفته است!
۲. کیهان در نقد بخشی دیگر از سخنان آقای هاشمی رفسنجانی، حتی با ارائه آدرس می‌نویسد: «ایشان (حضرت امام «ره») همچنین در آخرین ماه‌های حیات مبارک خویش، با اشاره ضمنی به خیانت‌های کسانی چون آقای منتظری می‌فرمایند: «میزان حال افراد است!... من، بعد از خدا با مردم خوب و شریف و نجیب پیمان بسته‌ام که واقعیات را در موقع مناسبش با آن‌ها در میان گذارم...» (صحیفه امام، ج۲۱، ص۳۳۲).
از روزنامه‌ای که مدیر مسئولش افتخار می‌کند می‌تواند برای تمام اتهام‌هایی که به اشخاص وارد می‌کند و برای تمام تحلیل‌ها و اخبارش سند رو کند، بسیار تعجب است که به این راحتی گاف می‌دهد! و جمله «میزان حال افراد است!» را به نامه ۶ فروردین ۱۳۶۸ مرحوم حضرت امام به مرحوم آقای منتظری اضافه می‌کند! و همانطور که ملاحظه می‌کنید، در پایانِ نقل قول، برای آن آدرس هم می‌دهد.
کاش می‌دانستیم که آیا اسناد دیگر کیهان هم، در این حد از استواری و دقت است؟!
به هر حال، امید واریم که این تحریف، از روی ناآگاهی و سهل انگاری باشد نه از روی علم و عمد!

/ 0 نظر / 28 بازدید