این سخنان، در صحیفه امام نیست!

بخش‌هایی از این متن را که در پی می‌آید، در تاریخ ۲۱/ ۱۱/ ۱۳۸۹ نوشتم و با نام مستعار «ع- وارسته» برای انتشار به برخی سایت‌ها سپردم که با اقبال خوانندگان مواجه شد، و اکنون بازنشر آن را با برخی افزوده‌ها، در وبلاگ جدید التأسیسم می‌آورم، امید است برای دوستان و محققان فرهیخته و ارجمند مفید باشد:

برخی از جملات و عبارات مشهور را که به حضرت امام (قدس سره) نسبت داده شده، به حدی از سخنران‌ها و یا صدا و سیما شنیده‌ایم و همچنین در پارچه نوشته‌ها، سایت‌ها، مطبوعات و حتی کتب و مقالات خوانده‌ایم که ملکه ذهنمان شده است. از همین رو است که بیشتر گویندگان، نویسندگان و تحلیل گران، کمترین احتمال در نادرستی و عدم صدور آن‌ها از حضرت امام را نمی‌دهند و برای همین، بی‌آنکه کمی به خود زحمت بدهند و صحت و سقم آن‌ها را بررسی کنند، برای اثبات مواضع و نظریات خود، در گفته‌ها و نوشته‌هایشان به آن‌ها استناد می‌کنند.

حدود دو سال پیش بود که به فکر یک بررسی اجمالی در این مورد افتادم و این کار را با جستجو در فضای مجازی و لوح‌های فشرده؛ به ویژه لوح فشرده «صحیفه امام» آغاز کردم و با استفاده از پیشرفتهای چشمگیر در جستجو و بازیابی سریع و دقیق کلمات و موضوعات، دریافتم که در بسیاری از موارد، عین جملات منسوب به حضرت امام، در صحیفه امام نیست! و در بعضی موارد، مفهوم آن کلمات، با تعابیر دیگری آمده است. اکنون به نمونه‌هایی از آن‌ها اشاره می‌کنم:

* ۱. «انقلاب ما انفجار نور بود»

بسیار می بینیم که این جمله به نقل از حضرت امام در پارچه نوشته‌ها، دیوار‌ها و حتی در زیر برخی تصاویر حضرت امام نوشته می‌شود و بسیاری نیز بر این باورند که سخن امام است، درحالی که عین این عبارت در صحیفه امام موجود نیست، بلکه این سخن را مرحوم  آقای یاسر عرفات ضمن دیداری که در روزهای نخست پیروزی انقلاب با حضرت امام داشته و گفتگویی میان ایشان در مورد انقلاب انجام شده گفته است. وی خطاب به حضرت امام می گوید:

«آن‌ها (غربی‌ها و مخالفان انقلاب) مى‏گویند زلزله‏اى رخ داده؛ ما مى‏گوییم که انفجار نور روى داده.»

و عبارت «انقلاب ما انفجار نور بود» که غالباً در شعار‌ها استفاده مى‏شود، برگرفته از اظهارات آقای عرفات مى‏باشد که به اشتباه به عنوان سخن امام خمینى (قدّس سرّه) تلقّى شده است. (صحیفه امام، ج‏۶، ص ۱۸۱)

* ۲. «حفظ نظام از اوجب واجبات است»

اگر کسی تمام ۲۱ جلد صحیفه امام را جستجو کند، تنها در یک مورد به واژه «اوجب» بر می‌خورد، و آن هم در این جمله است که امام فرموده‌اند: «اهتمام به امور مسلمین از اوْجَبِ واجبات است.» (صحیفه امام، ج‏۳، ص۴۱۴)

البته حضرت امام در باره حفظ نظام، مطالب مهم و بلندی دارند؛ از جمله اینکه فرموده‌اند:

 «حفظ نظام جمهورى اسلامى... از اهمّ واجبات عقلى و شرعى است.» (صحیفه امام، ج ۱۹، ص: ۱۵۳). ‏

 «... آحاد مردم یکى یکیشان تکلیف دارند براى حفظ جمهورى اسلامى،... از نماز اهمیتش بیشتر است؛ براى اینکه این حفظ اسلام است...» (صحیفه امام، ج‏۱۹، ص ۴۸۶)

* ۳. «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد»

با اینکه از نگاه امام خمینی(ره) اصل ولایت فقیه از موضوعات بدیهی  و ضروری است، اما این مطلب با چنین ترکیبی، در صحیفه امام نیامده است، بلکه حضرت امام در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۵۸، در جمع افسران و همافران، در باره نقش ولایت فقیه در کشور اینگونه فرموده‌اند:

 «امر دولت اسلامى، اگر با نظارت فقیه و ولایت فقیه باشد، آسیبى بر این مملکت نخواهد وارد شد.» (صحیفه امام، ج‏۱۰، ص ۵۸)

* ۴. «تسخیر لانه جاسوسی، انقلابی بزرگ‌تر از انقلاب اول بود»

این جمله یا جملة مانند آن، در صحیفه امام نیست، به نظر می‌رسد این برداشتی از مطلب زیر باشد که حضرت امام (ره) در ۱۴ آبان ۱۳۵۸، در جمع کارکنان بیمه مرکزى ایران، در بارة توطئه‏هاى آمریکا و اشغال لانة جاسوسی فرموده‌اند:

 «... چنانچه این‌ها آدم نشوند و شاه را که خزاین ما را برده... در بانک‌ها سپرده است و همه مال ملت است، تا این را برنگرداند،... مسئله باز انقلاب است. یک انقلابِ زیاد‌تر از انقلاب اول خواهد شد...» (صحیفه امام، ج‏۱۰، ص ۴۹۳)

* ۵ . «ملتی که شهادت دارد، اسارت ندارد»

عین جمله فوق یا مانند آن نیز در صحیفه امام یافت نشد.

* ۶ . «خرمشهر را خدا آزاد کرد»

این جمله که به هنگام فتح خرمشهر، به عنوان تیتر یکی از روزنامه‌ها استفاده شد، در صحیفه امام نیامده است. به نظر می‌رسد آن روزنامه عنوان بالا را از متن پیام امام به مناسبت آزادی خرمشهر، که در زیر می‌آید، برداشت کرده است:

«... اینجانب با یقین به آن‌که «مَا النَّصْرُ إلامِنْ عِندِاللهِ...» از فرزندان اسلام و قواى سلحشور مسلح، که دست قدرت حق از آستین آنان بیرون آمد و... کشور بقیة اللَّه الاعظم ـ ارواحنا لمقدمه الفداء ـ را از چنگ گرگان آدمخوار که آلتهایى در دست ابرقدرتان خصوصاً آمریکاى جهانخوارند، بیرون آورد و... تشکر می کنم...» (صحیفه امام، ج‏16، ص257)

*   *   * 

گاهی بیان غیردقیق سخنان امام،  زمینه ساز تحریفات معنوی شده و دستاویز و مستمسکی گردیده است برای مخالفان و بدخواهان آن راحل عظیم الشأن که آنان از مطالب تحریف شده، برای زیر سؤال بردن و تخریب شخصیت والا و عرفانی ایشان بهره برداری کرده اند.

از این طیف اشخاص، محسن کدیور و اکبر گنجی هستند که با استناد به سخن معروف: «حفظ نظام از اوجب واجبات است»، تحلیل های باطل و سستی را ارائه کرده و آن را به کمک رسانه های دشمن و مخالفان نظام، در سطح گسترده ای نشر داده اند. البته محسن کدیور حتی همان سخن تحریف شده را باز هم تحریف کرده و کلمه «از» را از آن حذف می کند و می نویسد: «مرحوم (امام) خمینی حفظ نظام را اوجب واجبات می دانست...» او سپس از این جمله نتیجه می گیرد که حضرت امام، حفظ نظام را نه واجب مقدمی بلکه واجب نفسی می دانست! و بلافاصله با تمجید از آیت الله  منتظری ادامه می دهد: «... در مقابل، مرحوم (آقای) منتظری مصلحت نظام را واجب نفسی نمی دانست و آن را واجب مقدمی و طریقی برای اقامه عدالت می دانست...!»

معلوم می شود هدف این دو جناب! تحریف از روی عمد بوده و نه از سر غفلت و بی اطلاعی، زیرا آنان به راحتی می توانستند نگاهی هرچند گذرا به این بخش از بیانات امام داشته باشند و ببینند که اولاً: معظم له در مورد حفظ نظام، اصلا چنین بیانی (که حفظ نظام از اوجب واجبات است) دارند؟ و ثانیاً: ملاحظه کنند که ایشان در جای جای مطالب و سخنانشان، به طور مکرر «حفظ کشور و نظام» را مقدمه برای «حفظ مکتب، اجرای عدالت، رسیدن به معرفت الهی و شناخت ذات مقدس حق» دانسته و فرموده اند:

«... مقصد اعلى‏ عبارت از این است که یک حکومت عدلى، یک حکومت اسلامى عدلى مبتنى بر قواعد اسلامى حاصل بشود. آن مقصد اعلاى ماست...» (صحیفه امام،ج‏۵،ص۲۴)

 «... مقصد انبیا حکومت نبوده است، حکومت براى مقصد دیگر بوده، نه مقصد بوده. تمام مقاصد برمی‏گردد به معرفت اللَّه...» (صحیفه امام، ج‏۱۹، ص۴۳۷)

 «... رسول اکرم و سایر انبیا نیامدند که اینجا حکومت تأسیس کنند، مقصد اعلا این نیست؛ نیامدند که اینجا عدالت ایجاد کنند، آن هم مقصد اعلا نیست، این‌ها همه مقدمه است. تمام زحمت‌ها که این‌ها کشیدند، چه از حضرت نوح گرفته، از حضرت ابراهیم گرفته تا آمده است اینجا به رسول اکرم رسیده است، تمام مشقتهایى که کشیدند و کارهایى که کردند، مقدمه یک مطلب است و او معرفى ذات مقدس حق [است.]...» (صحیفه امام، ج‏۲۰، ص۴۰۹)

 «...ماکه می‏گوییم حکومت اسلامى، می ‏گوییم حکومت عدالت...» (صحیفه امام،ج‏۳،ص۵۰۹)

 «... سید الشهدا که خونش را داد، نمى‏خواست که حکومت کند؛ مى‏خواست عدالت باشد. می‏دید که معاویه و پسرش اسلام را بد جلوه دادند، می‏خواست از این مطلبى که آن‌ها می‏خواهند اسلام را یکجور دیگر جلوه بدهند بیرون بیاورد؛ اسلامى که همه خونشان را داده‏اند براى اینکه این مکتب را حفظش کنند؛ ولو خودشان می‏میرند ولى مکتبشان محفوظ بماند..

ما الآن در موقعى واقع شده‌ایم که مکتبمان در خطر است. دشمن‌ها چشم‌هایشان را دوخته‏اند که به ما اشکال بکنند، و اشکال را هم پاى مکتب حساب کنند، نه پاى ما. اگر پاى ما حساب مى‏کردند اشکالى خیلى نداشت؛ می‏گفتند خمینى آدم فاسدى است! اما اگر چنانچه ما یک کارى بکنیم که بگویند این مکتب درست نبود [این خطرناک است‏] این‌ها درصدد این معنا هستند...» (صحیفه امام، ج‏۸، ص: ۴۰۹)

به نظر می رسد تحریف در بیانات و سخنان حضرت امام خمینی(قدّس سرّه) منحصر به 6 موردی که بدانها پرداختیم نباشد، و شاید اگر کسانی بررسی و تفحص بیشتری کنند، باز هم نمونه هایی از این دست بیابند. در هر صورت، این ها نمونه هایی بود که ما به آنها رسیدیم.

امیدواریم نوشته حاضر، یادآوری باشد به آنان که گفته ها و نوشته های خود را مستند به بیانات امام ‌می کنند، تا از این پس دقت بیشتری نموده، هر شنیده‌ای از امام را سند برای اظهارات خود قرار ندهند و نیز پیشنهاد و تذکری باشد به مسؤولین محترم مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام که در برابر این تحریفات ـ عمدی باشد یا از روی غفلت ـ  واکنشی صریحتر نشان دهند و از ادامه آن جلو گیری کنند. 

/ 0 نظر / 71 بازدید