اگر آمریکا درست رفتار کند ما نیز به آن‌ها احترام خواهیم گذاشت

همانگونه که می‌دانیم، از سال‌ها پیش، میان سیاسیون و مسئولان کشورمان در مورد مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا اختلاف نظرهای عمیق وجود داشت و موافقان و مخالفانِ این مسأله هریک دلایلی را طرح نموده و پیرامون آن تحلیل و تفسیر می کردند. البته فضا برای موافقان مذاکره همواره سنگین بوده و آنان به محض ابراز نظر، مورد هجوم مخالفان قرار می‌گرفتند و بلا فاصله صدایشان به خاموشی و سکوت می‌گرایید.

اما اکنون شاهدیم پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و اقبال عمومی به گفتمان آقای دکتر روحانی، دیگر آن فضا شکسته شده و موافقان نیز می‌توانند نظر خود را در این زمینه اظهار نمایند.

مخالفان مذاکره، در بسیاری از مواقع با تمسک به بخشهایی از بیانات حضرت امام خمینی(ره) آنهم به شکل گزینشی و یکسویه، می‌گویند: امام فرموده اند: «رابطه ما با امثال آمریکا رابطه ملت مظلوم با جهانخواران است.»

و موافقان نیز می‌پرسند:

اولاً: پرهیز و گریز از مذاکره و یا رابطه تا کی؟ آیا سران استکبار از فرعون که دعوی خدایی داشت بدترند، یا ما از موسی و هارون (علیهما السلام) بهتر و برتریم؟ مگر موسای کلیم و وزیرش هارون از جانب خداوند فرمان نیافتند که راهی کاخ فرعون شوند و با وی به گفت‌و‌گو بپردازند؟! «اِذْهَبا إِلى‏ فِرْعَوْنَ إِنَّهُ طَغَى، فَقُولا لَهُ قَوْلاً لَیِّناً...»؛ «به سوى فرعون روید که او طغیان کرده است. با او به نرمى سخن بگویید....»

ثانیاً: درست است که حضرت امام (ره) رابطه ما با آمریکا را رابطه ملت مظلوم با جهانخواران خواند و آن را به فال نیک گرفت و فرمود: «اگر کار‌تر در عمر خود یک کار کرده باشد که بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم است، همین قطع رابطه است‏» و «این قطع رابطه دلیلى بر قطع امید آمریکا از ایران است‏» و...، اما فراموش نکنیم که این موضع حضرت امام واکنشی بود به اقدام یکسویه کار‌تر، رییس جمهور وقت آمریکا که آغازگر قطع رابطه با جمهوری اسلامی ایران شد.

لازم است بدانیم که حضرت امام خمینی (ره) در مورد «مذاکره» یا «رابطه» با آمریکا، بیانات دیگری نیز دارند و شایسته است در فضای کنونی که از سویی رهبر معظم انقلاب، با طرح گفتمان «نرمش قهرمانانه» راه را برای دولت اعتدال گرا هموار کرده و از سوی دیگر مردم کشورمان دیپلماسی نرم و منطقی را برگزیده و آن را بر سیاست تهاجمی ترجیح داده‌اند، اشاره‌ای به آن‌ها داشته باشیم:

* وقتی خبرنگار روزنامه «لوموند» از امام (ره) می‌پرسد: «شما اخیراً گفتید که اگر آمریکا سیاست تسلط جویى خود را در برابر ایران تغییر دهد، شما حاضر خواهید بود در روابط خود با آمریکا تجدیدنظر کنید...؟»

امام(ره) پاسخ می‌دهند:

«اگر آمریکا به نحو صحیح رفتار کند و در امور داخلى ما مداخله نکند و مشاوران خود را که در امور کشور ما دخالت دارند فرا بخواند، ما نیز آن‌ها را احترام خواهیم گذاشت.» (صحیفه امام، ج‏۵، ص: ۴۱۴)

* در جای دیگر خبرنگار تلویزیون «سى. بى. اس» آمریکا می‌پرسد: «رابطه یک دولت اسلامى و دولت آمریکا در آینده چگونه خواهد بود؟»

حضرت امام در پاسخ وی نیز می‌ گویند:

 «باید ببینیم آمریکا خودش در آینده چه نقشى دارد. اگر آمریکا بخواهد‌‌‌ همان طور که حالا با ملت ایران معامله مى‏ کند با ما رفتار کند، نقش ما با او خصمانه است. و اگر چنانچه آمریکا به دولت ایران احترام بگذارد، ما هم با‌‌‌ همان احترام متقابل عمل مى‏کنیم و با او به طور عادلانه، که نه به او ظلم کنیم و نه به ما ظلم کند، رفتار خواهیم کرد...» (صحیفه امام، ج‏۴، ص: ۳۳۲)

/ 0 نظر / 37 بازدید