سردار! ماه پشت ابر نمی ماند

چهارشنبه 6 مهر 96 سرلشکر جعفری در برنامه «دست‌خط» در پاسخ مجری برنامه که پرسید:

«فرماندهی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در آن زمان (زمان جنگ) چه تأثیری در هماهنگی‌ها داشت؟» گفت: فرماندهی جنگ بر عهده ایشان (آقای هاشمی) نبود،  نماینده حضرت امام در جبهه بودند. بیشتر برای هماهنگی ارتش و سپاه بودند. فرماندهی جبهه سپاه یا قرارگاه همین فرماندهی بود که به عهده فرمانده کل سپاه و فرمانده ارتش یعنی آقا محسن رضایی و شهید صیاد شیرازی بود. حضرت امام هم فرمانده کل قوا بودند؛ ایشان نماینده حضرت امام در جبهه بودند.»

با شنیدن این مطالب از افرادی که در جنگ حضور داشتند و از نزدیک شاهد رخدادهای دفاع مقدس بودند، و اکنون باید بهترین و صادق ترین راوی آن باشند، پرسش های زیر در ذهن هر شنونده ایجاد می شود:

1.  حتماً ایشان اطلاع دارند که مقام معظم رهبری در پاسخ استعفای مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از جانشینی فرماندهی کل قوا از چنین تعابیری استفاده کرده اند:
«... لازم می دانم از زحمات طاقت فرسا و مستمر جنابعالی در تمشیت امور ارتش و سپاه در دوران پر ماجرای جنگ تحمیلی و اداره و فرماندهی نیروهای مسلح و هدایت آن در عملیات جنگ که همیشه با تلاش شبانه روزی و در موارد متعدد با پیروزی های بزرگ برای ملت ایران همراه بود، صمیمانه تشکرکنم... . آن دوران در سابقه درخشان مجاهدات جنابعالی صفحه منوری است که هرگز از حافظه ملت وفادار ما زدوده نخواهد شد. (وَ ما عِنْدَ اللهِ خَیْرٌ وَ أَبْقی...) » ۱۱/ ۶/ 1368

2.  آقای سرلشکر جعفری می گویند: «آیت الله هاشمی را به عنوان نماینده حضرت امام در جبهه می شناسند و اعتقاد دارند که ایشان فرمانده دفاع مقدس نبودند! و این در حالی است که قریب به اتفاق فرماندهان؛ اعم از سپاهی و ارتشی و مسئولان سیاسی جنگ، آقای هاشمی را به عنوان فرمانده سالهای دفاع مقدس می شناسند.

3.  سردار کوثری در تاریخ ۳ مهر ۱۳۹۶ یعنی سه روز قبل از سرلشگر جعفری در برنامه «دست‌خط» از آقای هاشمی با تعبیر «فرمانده جنگ» یاد کرده، می گوید:
«...قبل آن (عملیات کربلای 4) به آقای هاشمی به عنوان فرمانده جنگ گفته بودیم. بعد از کربلای 4 ایشان خیلی ناراحت بود، لذا بحث خیلی زیاد شد و آنجا دو الی سه نفر به آقای هاشمی گفتیم که ما آمدیم عاشورایی بجنگیم...
موقعی که ایشان خواست جمع‌بندی کند 36 ساعت یا 40 ساعت طول کشید. فقط یک وقفه را خواب بود...
یک نفر یک نفر نظر دادند و آقای هاشمی در نهایت گفت من که نتوانستم جمع‌بندی کنم، دو نفر با هم یک حرف نزدید! لذا من فقط می‌گویم شب جمعه دیگر عملیات است...»
حال سوال این است که چگونه می شود شخصی فرمانده جنگ نباشد و 36 یا 40 ساعت با فرماندهان جنگ جلسه جداگانه بگذارد و نظر آنان را بگیرد و سرانجام بگوید:  «...من فقط می‌گویم شب جمعه دیگر عملیات است...»؟!

4.  چگونه است که در پذیرش قطعنامه و پایان دادن به جنگ آقای هاشمی متهم به خیانت می شود و در این مورد، حتی متهم اول است و تمام کاسه ـ کوزه ها باید بر سر او بشکند و همه مشکلات و کاستی های دفاع مقدس به نام او ثبت گردد، اما در پیروزی ها و افتخارات جنگ، همه جا غایب است و فرمانده جنگ نیست و حتی در هفته های دفاع مقدس نه کسی از او تصویری می بیند و نه نامی می شنود و کاملاً از جنگ سانسور می شود؟! تو گویی که هاشمی هرگز نقشی در جنگ نداشته است!؟

5.  بسیار شنیده و خوانده ایم که منتقدان ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر، انتقادها و حملات خود را متوجه شخص آیت الله هاشمی کرده¬ اند. اگر او فرمانده جنگ نبود و شهید صیاد شیرازی و سردار محسن رضایی فرماندهان اصلی بودند در این مورد چرا کسی آن دو را متهم نساخته است؟!

6.  تنها چند روز پس از درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، «مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس» سخنان محرمانه ایشان در میان فرماندهان جنگ در سال ۱۳۶۳ را منتشر کرد.
براساس گزارش سایت «مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس» شکست در برخی عملیات‌ (از جمله عملیات خیبر در سال ۶۲) منجر به بروز برخی اختلاف‌ها در میان ارتش و سپاه می‌شود و آقای هاشمی به عنوان فرمانده جنگ در تاریخ ۲۹ تیر ماه ۱۳۶۳ برای حل این اختلافات به خوزستان سفر و با فرماندهان ارشد سپاه و ارتش (از جمله محسن رضایی و صیاد شیرازی) جلسه‌ای را برگزار می‌کند. آیا مطالب «مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس» برای سردار جعفری اعتبار و سندیتی ندارد؟!

در پایان، جا دارد پاسخ اظهارات و تحلیل هایی که سیمای جمهوری اسلامی ایران مرتب آنها را در اذهان مردم القا می کند و می کوشد نقش آیت الله هاشمی در جنگ و دفاع مقدس را کمرنگ و ناچیز جلوه دهد از زبان خود آیت الله بشنویم:
ایشان در مورخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ در پاسخ به گلایه گروهی از آزادگان، مبنی بر این که «چرا در قبال تلاش عده‌ای برای تحریف تاریخ دفاع مقدس و انتساب حرف‌های غیر واقعی به جناب‌عالی سکوت می‌کنید؟ می‌بینید که افتخارات شما را در دفاع مقدس به نام دیگران ثبت می‌کنند!؟»، می گوید:

«از حرف‌های تفرقه‌ انگیز دوری می‌کنم، البته می‌دانم حقیقت پنهان نمی‌ماند و نمی‌توان با اغراض سیاسی، غبار شبهه بر جان نثاری‌ها و جانبازی‌های جوانان افکند...
برخی تحریف‌ها توسط افراد کم یا بی اطلاع از دوران دفاع مقدس قابل تحمل است، ولی تحریف توسط افرادی که در جریان وقایع دفاع مقدس... هستند و اکنون به دلایل اغراض سیاسی، حقایق را وارونه جلوه می‌دهند، تأسف انگیز و قابل تأمل است!»

/ 0 نظر / 65 بازدید